Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

F.H.U. Kaszmir firany

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Firanki skrojone na okno - czyli jak dobrać odpowiednie firany do naszego okna

Autor: F.H.U. Kaszmir firany, publikacja: 2015-08-11

Na pewno nie jednokrotnie każdy z nas borykał się z problemem jakie firany dobrać do naszego okna żeby prezentowało się ono jak w katalogach sprzedażowych, żeby było tak samo doskonałe jak na tych zdjęciach. To nie jest na pewno prosty wybór, ani nie ma złotej reguły, i nie ma schematu którym możemy się posłużyć żeby dokonać właściwego wyboru. Czy w takim razie pozostajemy bezradni? Nie do końca. Można przecież skorzystać z rad i wskazówek które pomogą nam się odnaleźć w świecie dekorowania okien i nieco naświetlić nam zarys tego czym powinniśmy się kierować przy dokonywaniu wyborów.

Na początku musimy zobaczyć jaki mamy typ okna i w jakim pomieszczeniu jest ono umieszczone. Inne firany damy do dużego okna w salonie, pomieszczenia dostojnego i przygotowanego do przyjęcia gości, a inne firany damy na małe, podwójne okno w kuchni gdzie wstęp mają domownicy i bliscy.

Zdjęcie nr. 1

Okna generalnie możemy podzielić na kilka typów, takich naprawdę ogólnych. Każdy dopasuje opis do swojego okna.

Zacznijmy od najbardziej popularnych:

  1. Okna małe, dwukomorowe – Okna które posiadają dwa skrzydła, w tym jedno, lub dwa otwierane, uogólniając możemy uwzględnić tutaj też każde inne okna które są tej samej wysokości, dowolnej szerokości, ale mają przestrzeń między podłogą a parapetem.

  2. Okna balkonowe – są to w sumie komplety okien w których wyraźnie możemy oddzielić drzwi wyjściowe na balkon od reszty okien w szeregu które są zdecydowanie mniejsze.

  3. Rząd okien – okna typu balkonowego, mają dużą wysokość i szerokość, praktycznie tworzą przeszkloną ścianę.

Zdjęcie nr 2
  1. Okna wnękowe (tzw. wykusz) – okna które znajdują się obok siebie (mogą być rozdzielone kawałkiem ściany), i skierowane są do siebie pod kątem mniejszym lub większym niż 180 stopni (nie leżą w idealnie prostej linii).

  2. Okna dachowe – dość charakterystyczne okna, znajdują się na poddaszu i jak nazwa wskazuje idą zgodnie z linią dachu.

Myślę że do tego typu okien każdy będzie w stanie dopasować to co posiada w domu. Zatem możemy przejść do kolejnej części.

Jakie firanki będą pasowały do poszczególnych typów okien?

Nie będziemy się rozpisywać i robić podziały na materiały, gipiury i dodatki, ponieważ tekst by mógł się ciągnąć w nieskończoność. Potraktujemy to bardzo ogólnie, i jednocześnie postaram się opisać jak najwięcej przydatnych wskazówek.

Okna małe, dwukomorowe – Do takiego okna będą pasowały firany krótkie, najlepiej do parapetu lub kilka centymetrów ponad. Mogą być podcięte, proste, podwieszone lub podciągnięte. Świat kompozycji jest tutaj bardzo szeroko otwarty. Wiadomo – do kuchni nie zastosujemy drogich firan z markizety, batystu lub sable, ozdobionych gipiurą (możemy ale to dość duży wydatek), a do salonu nie wykorzystamy żakardu (jeśli ktoś w salonie posiada taki typ okna). Wszystko zależy od nas jak bardzo firana ma przysłaniać okno, zabierać światło i zasłaniać to co się dzieje wewnątrz.

Zdjęcie nr 4

Okna balkonowe – niestety tutaj już mamy ograniczony wybór. Okna tego typu nie są nowością, ale dopiero teraz wchodzą gotowe dekoracje dopasowane do tego typu okien i jest ich znacząco za mało. Gotowe komplety na takie okno zazwyczaj składają się z 2 firan. Długa – na drzwi balkonowe i krótka na resztę okien w szeregu. W przypadku gdy mamy takie okna proponowany schemat będzie dobrym rozwiązaniem, ale niech nie zamyka nam oczu na własne kompozycje!

Rząd okien – mając taką ścianę okien potrzebujemy firany która pozwoli nam to uwypuklić. Często stosuję się firany które są podciągane po bokach. Góra bogata w materiał (najczęściej jest to nakładający się na siebie woal), a przecięcie wykończone gipiurą i podciągnięte na boki. Dla minimalistów można znaleźć prostą firanę woalową na przelotkach która nada wnętrzu nowoczesnego wyglą

Zdjęcie nr 3

Okna wnękowe (tzw. wykusz) – najlepiej stosować firanę która nie trzyma się schematu prostych firan. Nie musi być to coś wyszukanego, może być nawet kawałek woalu z jednej strony wykorzystany jako dłuższa zasłona a od środka mały ogonek, kilka takich dekoracji ze sobą i mamy gotową dekorację z wodami! Do tego można dodać kilka małych firaneczek i gotowe!

Okna dachowe – przy tego typu oknach możemy stosować firany lub panele, ale koniecznie muszą być przytwierdzone górą i dołem do ramy okiennej lub ściany żeby nie odchodziły od zasłanianego okna. Trudno dobrać do tego dekorację, ale warto poświęcić chwilę i zamiast pospolitych rolet królujących w tego typu oknach.



Opracowano:
Jakub Furdyna
F.H.U. Kaszmir firany

Szycie zasłon - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 6 076 Specjalistów od Szycia Zasłon najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych: